Leading Manufacturer of stainless steel hospital elevator, stainless steel dumbwaiter elevator and telescopic traction elevator from Bengaluru.
₹ 1000000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons | 15 |
| Brand | Quality Lifts |
| Usage/Application | Hospital |
| Maximum Speed | 0.5 m/s |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 11 kW |
₹ 450000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 400 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Quality Lifts |
| Usage/Application | Office |
| Maximum Height | 30 feet |
| Maximum Speed | 0.2 m/s |
| Phase | Three phase |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 4.5 kW |
₹ 686000 / Unit Get Latest Price
| Max Persons | 6 Persons |
| Usage/Application | Residential |
| Machine Room | With Machine Room |
| Brand | Quality Lifts |
| Door Style | Automatic |
| Cabin Finish | Polished |
| Maximum Height | 40 feet |
| Maximum Speed | 0.7 m/s |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 6 kW |
Nagaraj Halappa (CEO)
Quality Lifts
No 211/212, Manasa Nilaya, 9th Cross 3rd Main Maruti Nagar Kavika Layout Extension
Bengaluru - 560026, Karnataka, India